Aktualności
TABLICA KU CZCI KS. KAN. PŁKA JÓZEFA KUBICKIEGO
03.11.2015
Pobłogosławienie kamiennej tablicy ufundowanej z dobrowolnych składek

W dokładnie dwa miesiące od daty śmierci ks. kan. płka Józefa Kubickiego odsłonięto i pobłogosławiono tablicę upamiętniającą remont kościoła garnizonowego w latach 1981 – 1986, ze szczególnym uwzględnieniem w jej treści osoby ks. kan. płka Józefa Kubickiego a także osób współpracujących w dziele odnowy kościoła i jego zabudowań a więc: płka Zbigniewa Gądka i ppłka Zbigniewa Witkosia. Wyróżnienie w sposób szczególny osoby zmarłego ks. Józefa ma swoje uzasadnienie wynikające z wyróżnień jakie otrzymał za swoją konserwatorską pracę. W ramach uznania z tej racji odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski a wykonany remont został doceniony również przez Ministerstwo Kultury i Sztuki poprzez przyznanie nagrody I stopnia dla najlepszego w 1986 r. użytkownika obiektu zabytkowego oraz nadanie wyróżnienia w postaci „Złotej odznaki za opiekę nad zabytkami”.

Tablica została ufundowana ze środków, które w zamian za symboliczne kwiaty i wiązanki, zostały złożone w czasie składek podczas dwudniowych uroczystości pogrzebowych ks. kan. płka Józefa Kubickiego.

Głównym autorem pomysłu inskrypcji na tablicy o wymiarach 80 cm x 55 cm jest ks. por. Łukasz Józef Hubacz.

Tablicę umieszczoną nad kropielnicą pobłogosławił ks. proboszcz płk Stanisław Gulak – w czasie sprawowania pierwszej Mszy św. gregoriańskiej w int. ks. Kubickiego.