Aktualności
INAUGURACJA ŚWIĘTA JEDNOSTKI
11.09.2015
Msza św. z udziałem wojska, harcerzy i uczniów z racji święta Jednostki Wojsk Specjalnych NIL im. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila""

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. por. Łukasz Józef Hubacz. Modlitwą w intencji Jednostki „Nil” - objęto kadrę, żołnierzy i pracowników tej jednostki. W wydarzeniu religijnym uczestniczył dowódca tejże jednostki Pan płk Mirosław Krupa. Atmosferę modlitewną, swoją obecnością, ubogaciły ponadto poczty sztandarowe szkół i harcerzy, którym również patronuje osoba gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

W powitaniu ks. kapelan mówił m.in. „...nie musimy czuć się osamotnieni, gdy zmagamy się z codziennością i trudnościami wynikającymi ze specyfiki służby. Nie musimy, gdyż mamy swoją kancelarię – kościół garnizonowy. Każdy ma w czasie służby swój kąt, kancelarię, ale nie oznacza to, że możemy w tych miejscach podjąć się w pełni zmagań z tym co traktuje o naszej i Waszej służbie. Dobrze, że jesteśmy w dniu Waszego święta - w tej krakowskiej otwartej dla wszystkich służb mundurowych kancelarii – gdzie tu rzeczywiście można czuć się ważnym i wysłuchiwanym. Tu szczególnie Bóg wsłuchuje się w Wasze sprawy serc - wynikające ze służby ...”

W homilii ks. por. Łukasz Józef Hubacz zwrócił uwagę w kontekście czytań na elementy wpływające na pozytywne relacje, które mają upiększyć i nadać wartość służbie, a mówił m.in.: „...św. Apostoł Paweł zachęcając poprzez konkretne postawy do unikania trucizny w relacjach, pisze też do nas: umiłowani; obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem i dalej – z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie.

Dlatego też z tej dzisiejszej Ewangelii i ze słów św. Pawła - w dniu Waszego święta, wynosimy na przyszłe dzieje waszej jednostki i narodu tę naukę: raczej miłować, aniżeli nienawidzić; raczej przez miłość porządkować świat, aniżeli przez nienawiść; raczej walczyć prawdą, aniżeli kłamstwem; raczej walczyć o wolność, aniżeli zniewolniczać; raczej czynić pokój, aniżeli go tylko sobie opowiadać; raczej duch wspólnoty, współpracy i poświęcenia na wzór Chrystusa, aniżeli szowinizm, który służy tylko własnym upodobaniom i zachciankom (...). Macie sentymentalny związek z tą komórką wojska podziemnego z racji waszego patrona - gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” - i przyjęliście i kontynuujecie dzieło tradycji Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej (1943-1945).

Jeśli więc i komuś nie wystarcza dzisiaj Ewangeliczne przesłanie i słowa zachęty św. Pawła – to dopełniam dzisiaj te najlepsze życzenia względem Was – przypominając sobie i Wam - "Dziesięć przykazań Polaka" - propagowanych w ARMII KRAJOWEJ:

Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia ojców, z której wzrosłeś.

Wszystko czymś jest, po Bogu mnie zawdzięczasz.

1. - Nie będziesz miał ukochania ziemskiego nade mnie.

2. - Nie będziesz wzywał imienia Polska dla własnej chwały, kariery, nagrody.

3. - Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania majątek, szczęście osobiste i życie

4. - Czcij Polskę, Ojczyznę twoją, jak matkę rodzoną.

5. - Z wrogami Polski walcz wytrwale aż do ostatniego tchu, do ostatniej kropli krwi w żyłach swoich.

6. - Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem. Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.

7. - Bądź bez litości dla zdrajców imienia Polskiego.

8. - Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj, że jesteś Polakiem.

9. - Nie dopuść by wątpiono w Polskę.

10. - Nie pozwól aby ubliżano Polsce, poniżając Jej wielkość i Jej zasługi, Jej dorobek i majestat.

Będziesz miłował Polskę pierwszą po Bogu miłością!

Będziesz ją miłował więcej niż siebie samego!

 

 

 

 

 

Zdjęcia: ks.ppor. Marek Okoń

tekst: ks. por. Łukasz Józef Hubacz