Aktualności
Wyjątkowy koncert
24.01.2015
Koncert wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy

Koncert wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy

Jak mocno i głęboko a zarazem osobiście można przeżyć artyzm i pokochać tradycję to niechaj już we wstępie wyrażą słowa starannie dobrane jak drogocenny kruszec zespalany w tyglu, a które wypowiedziała tuż po koncercie Pani Profesor Teresa Olearczyk:

”Wyjątkowy  koncert.

Sobotni dzień dobiegł końca, szarość spowiła miasto.

Zmęczeni całotygodniową pracą ludzie, pośpiesznie wracają do domu.

Wieczór z perspektywy rozedrganego miasta,  nie wyróżniał się specjalnie od innych, a jednak ten wieczór okazał się szczególny.

Świątynia św. Agnieszki wypełniła się po brzegi tymi, którzy chcieli zaspokoić  pragnienie ducha.

Koncert Wojska Polskiego połączył pokolenia,

pieśni patriotyczne,  kolędy - przywołały wspomnienia domu rodzinnego,  gdzie nad kolebką matka się schylała ...,

Miłość żołnierzy  do  Boga i  Ojczyzny   rozbrzmiewała pięknymi głosami, w starannie dobranych tekstach, Zasłuchane twarze  wrażały podziw dla  żołnierzy, ich talentu, szacunek dla polskiego munduru.

Z wysokości ołtarza św. Agnieszka z zadowoleniem spoglądała   na zjednoczonych miłością bliźniego  cywilów i Wojsko.

Wydawać by się mogło, że wieczór jak każdy inny, a jednak  w ten   wieczór  nakarmił naszego ducha,  wypełnił  harmonią ciszy i piękna.

Koncert się skończył, umilkły brawa,  i choć ‘’Wojski koncert skończył  to echo  wciąż grało …’’ .”

 

W sobotni wieczór poprzedzający uroczystości odpustowe, wszyscy, którzy cenią sobie piękno męskich głosów, wykonujących chóralnie pieśni patriotyczne mogli delektować się repertuarem  o tematyce świąteczno-patriotycznej w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy. Jak każdego roku, parafia garnizonowa św. Agnieszki gościła u siebie Artystów, którzy pięknym śpiewem ubogacili serca i ducha słuchaczy. Jak ważny był to występ, świadczy fakt obecności tego wieczora w kościele garnizonowym wielu przedstawicieli świata munduru i służby, a byli to m.in.: kardynał senior Metropolita Krakowski Franciszek Macharski, kardynał senior Metropolita Lwowski Marian Jaworski, Pani minister Beata Oczkowicz – Podsekretarz Stanu w MON, gen. Sławomir Żakowski – zastępca dowódcy COP z Warszawy, gen. Mirosław Jemielniak – dowódca III Skrzydła Lotnictwa Transportowego, gen. Adam Joks – dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej i dowódca Garnizonu Kraków, płk Janusz Kurzyna – Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, płk Eugeniusz Orzechowski – dowódca RBLog w Krakowie, płk Ryszard Pietras zastępca dowódcy COS-DKWS, ppłk Katarzyna Jurkowska – komendant placówki SG w Kraków-Balice i wielu innych przedstawicieli służb mundurowych.

Uczestnicy koncertu mieli niecodzienną możliwość wsłuchania się nie tylko w śpiewaną wojskową poezję, ale również mogli na nowo przeżyć ten bliski każdemu sercu kolędowy śpiew i to w czasie doskonałego jeszcze klimatu, gdyż w naszej tradycji kolędowanie nie kończy się wkrótce po Bożym Narodzeniu, ale trwa niezmiennie do drugiego lutego, a więc do uroczystości tzw. Bożej Rodzicielki.

Koncert w kościele św. Agnieszki to rokrocznie przedsmak tej niezwykłej dla wielu ludzi uroczystości odpustowej ku czci naszej patronki.

 

 

 

 

 

 

 

 

ks. por. Łukasz Hubacz