Aktualności
ŚWIĘTO 8. BAZY LOTNICTWA TRANSPORTOWEGO
19.09.2017
Msza św. i poświęcenie symulatora

Uroczystą Mszą Świętą rozpoczęły się obchody Święta 8. Bazy Lotnictwa Transportowego.
Żołnierze, pracownicy RON, zaproszeni goście, przedstawiciele jednostek wojskowych garnizonu Kraków i Kraków-Balice, władze Małopolskie i samorządowe, przyjaciele i przedstawiciele współpracujących z 8. BLTr instytucji i stowarzyszeń, byli dowódcy i żołnierze bazy oraz uczniowie współpracujących szkół przybyli na uroczystości.
Z tej okazji w hangarze Grupy Obsługi Technicznej odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji żołnierzy, pracowników RON 8. BLTr oraz ich rodzin. Pod skrzydłami samolotów Biskup Polowy WP Józef Guzdek odprawił Mszę Świętą, podczas której podkreślił przełomowy etap dla 8. BLTr którym jest odebranie symulatora lotów samolotu CASA C-295M.

Po uroczystej Mszy św. symbolicznego przecięcia wstęgi w budynku symulatora dokonali - Inspektor Sił Powietrznych gen. brygady Mirosław Jemielniak, dowódca 3. SLTr płk mgr pil. Krzysztof Walczak, syn patrona 8. BLTr pan Maciej Skarżyński oraz dowódca bazy płk pil. Krzysztof Szymaniec. Przed poświęceniem symulatora Biskup Polowy WP zaznaczył, że otrzymanie symulatora jest wielkim osiągnięciem nie tylko dla 8. BLTr ale także dla całych Sił Powietrznych i Wojska Polskiego.

Następnie wszyscy zebrali się na placu apelowym, gdzie odbyła się uroczysta zbiórka z udziałem kompanii honorowej i Orkiestry Wojskowej z Krakowa. Od samego początku w uroczystościach brał udział syn Patrona Bazy Pan Maciej Skarżyński wraz z małżonką Beatą.
Meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości złożył Inspektorowi Sił Powietrznych oraz Dowódcy 8. BLTr  dowódca uroczystości mjr Jacek Flis.
Zgodnie z ceremoniałem wojskowym podniesiono na maszt Flagę Państwową i odegrano Hymn Państwowy.

Po przywitaniu zaproszonych gości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Patrona i Memorialem. Następnie zostały odczytane rozkazy po czym  Inspektor Sił Powietrznych, Dowódca 3. SLTr wraz z Dowódcą 8. BLTr wręczyli żołnierzom wyróżnienia - listy gratulacyjne i odznaczenia. Kolejno odczytano rozkazy o  mianowaniu na wyższe stopnie wojskowe oraz rozkaz okolicznościowy Dowódcy 8. BLTr.

Pułkownik Szymaniec w swoim wystąpieniu podsumował dotychczasowe osiągnięcia bazy, ukoronowane prestiżową nagrodą Błękitnych Skrzydeł, oraz złożył wszystkim żołnierzom i pracownikom RON i ich rodzinom najlepsze życzenia, doceniając profesjonalizm, poświęcenie i zaangażowanie 8. BLTr w wykonywanie codziennych obowiązków i zadań stawianych nam przez przełożonych. Podobne stwierdzenia wyraził w swoim wystąpieniu również  Inspektor Sił Powietrznych, podkreślając szczególnie ważną rolę lotnictwa transportowego służącego nie tylko wojsku ale także środowisku cywilnemu.

Tradycyjnie oficjalna uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów 8. BLTr którą prowadził dowódca uroczystości.
Na zakończenie uczestnicy udali się na poczęstunek w namiotach oraz występy artystyczne. W ramach pikniku lotniczego można było skosztować wojskowej grochówki  oraz posłuchać utworów w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej z Krakowa oraz zespołów muzycznych.
kpt. M. NOJEK