Aktualności
Nowy dach na Kościele św. Agnieszki w Krakowie
05.12.2014
Remont dachu

          Trwają prace nad wymianą dachu na Kościele św. Agnieszki w Krakowie. Po ponad 80 latach od ostatniego poważnego remontu, Świątynia garnizonowa będzie mieć nowy  dach. W latach 80tych dachówka była jedynie przełożona. Był to ostatni moment na to aby dokonać jej wymiany, gdyż wiele elementów było pobitych i zniszczonych upływem czasu. Został wykonany dokładny przegląd więźby dachowej, te elementy, które nadawały się do wymiany, zostały wymienione na nowe. Zostało wykonane ofoliowanie całego dachu i całkowicie nowe pokrycie łatami. Na to zastosowana dachówka polska mnich-mniszka, która wyróżnia się wyjątkową trwałością. Najczęściej stosowana do budynków zabytkowych.  Ten rodzaj pokrycia wywodzi się jeszcze z tradycji rzymskiej.

 

         Od strony północnej zaś jest przylegający do kościoła dach niższy nad zakrystiami i częścią plebanijną, on został także całkowicie wymieniony i pokryty blachą miedzianą. Na kościele zostało wykonane orynnowanie, w bardzo ciekawej technologii, a mianowicie dzisiejsze maszyny wykonujące rynny dają możliwość, aby rynna była łączona tylko w jednym miejscu.

 

         3 lata temu wykonywaliśmy zmianę dachu na budynku poklasztornym dzisiejszej plebanii garnizonowej, tam zastosowana została dachówka zwana karpiówką. Mamy nadzieję, że dachy obecne, na zabytkowym budynku Kościoła i plebanii przetrwają dziesięciolecia.

 

 

ks. płk Stanisław Gulak