Aktualności
Amor Patriae Nostra Lex
09.11.2014
Koncert patriotyczny

Pod takim tytułem, w kościele garnizonowym odbył się koncert połączonych chórów męskich: KRAKOWSKIEGO CHÓRU AKADEMICKIEGO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO W KRAKOWIE oraz KRAKOWSKIEGO CHÓRU MĘSKIEGO PRZY UNIWERSYTECIE PAPIESKIM JANA PAWŁA II W KRAKOWIE. Ta łacińska sentencja stanowiła zawołanie najwspanialszej polskiej jazdy – HUSARII. Jak żadna inna, oddaje ducha i przesłanie, które organizatorzy pragnęli przekazać widzowi za pomocą scenariusza, zainspirowanego 330. rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej.

                               

O wyjątkowości spektaklu, jak podkreśliła narratorka tegoż wydarzenia artystycznego, stanowił skład wykonawczy oraz pieśni, które zostały wybrane
i opracowane przy jego tworzeniu. Klasyczne, majestatyczne, przepełnione mocą brzmienie chóru męskiego, organów kościelnych lub fortepianu oraz kwintetu dętego, wzbogacone w kilku pieśniach o solowy głos barytonowy, zostało wykorzystane w aranżacjach pieśni znanych nam wszystkim z ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Dodatkowo mogliśmy też posłuchać tematów muzycznych z seriali Czarne Chmury i Janosik. Przestrzeń pomiędzy utworami została wypełniona tekstami źródłowymi zaczerpniętymi z prac Radosława Sikory Z dziejów husarii oraz Husaria pod Wiedniem 1683. Scenariusz ten zaznajomił słuchaczy z największymi zwycięskimi dla Rzeczpospolitej przewagami jakie miały miejsce w epoce nowożytnej. Przypomniał o tryumfach polskiego oręża pod Kircholmem, Moskwą, Kłuszynem, Cudnowem, Połonką, Chocimiem i Wiedniem. Wzbudza dumę z historii i tradycji. Nakłada także obowiązek rzetelnego wypełniania zadania jakim jest pielęgnowanie miłości i oddania dla Ojczyzny.

 

 

Zespoły  pod dyrekcją Janusza Wierzgacza wykonały najpiękniejsze pieśni pochodzące ze wspomnianych realizacji filmowych, w aranżacji Marka Pawełka.